Arhīva kalendārs

« February 2021 »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Pagājušajā gadā ar remigrācijas koordinatores Vidzemes plānošanas reģionā atbalstu Vidzemi par savu turpmāko dzīvesvietu izvēlējās 160 cilvēki. Līdzīgi kā citus gadus, arī pagājušajā gadā par mājvietu turpmākajai dzīvei remigranti visbiežāk izvēlējās Valmieru, Cēsu un Gulbenes novadus.

2020. gadā Vidzemes koordinatore sagatavoja 442 personalizētus piedāvājumus tiem, kuri interesējas par atgriešanos Latvijā, Vidzemē. Potenciālo remigrantu lielākā interese par dzīvi Vidzemē bija no janvāra līdz martam, kad tika sagatavoti 116 personalizēti piedāvājumi, un tad no jūlija līdz septembrim, kad tika izveidoti 146 piedāvājumi. Daudzi apsvēra iespēju atgriezties Latvijā tieši pēc pirmā korona vīrusa viļņa un to ierobežojošajiem pasākumiem.

Populārākās remigrantu atgriešanās vietas arī 2020. gadā ir tās pašas, kuras cilvēki izvēlējušies jau kopš 2018. gada, kad darbu uzsāka reģionālie remigrācijas koordinatori. Tā ir Valmiera, kur kopējais atgriezušos skaits no 2018. gada  – 97 cilvēki, tai seko Cēsu novads - 53 cilvēki, tad Gulbenes novads - 35 cilvēki. Tāpat aizbraucēji atgriežoties izvēlas dzīvot Alūksnes, Amatas, Madonas, Priekuļu, Pārgaujas, Smiltenes un Valkas novados.

Biežākās ārvalstu mītnes zemes, no kurienes atgriezās remigranti vai izrādīja interesi par atgriešanos, ar lielu pārsvaru bija Lielbritānija – 53%, tad sekoja Īrija, Norvēģija un Vācija. Remigranti savās pagaidu mītnes zemēs bija pavadījuši vidēji 10 – 20 gadus. Aktīvāk, bet ne ar pārāk lielu pārsvaru, par atgriešanos domāja sievietes – 58%. Potenciālie remigranti interesējās par jautājumiem, kas skar gan pašu, gan ģimenes, gan radinieku iespējas atgriezties Latvijā.

Vidzemes remigrācijas kordinatore visbiežāk sniedza informatīvu atbalstu par nodarbinātību, pārkvalificēšanās iespējām, izglītības nodrošinājumu bērniem, latviešu valodas apguvi, sociālajām garantijām (bezdarbnieka pabalsta saņemšanu, veselības aprūpi, ģimenes pabalstiem), mājokļa atrašanu un kreditēšanas iespējām, saimnieciskās darbības uzsākšanu, kā arī dažādiem sadzīves jautājumiem (auto reģistrēšanu, sakariem, drošības jautājumu, dzīves izmaksām Latvijā, uzturlīdzekļu piedziņa u.c.), nepilsoņu integrāciju, iespējām saņemt psiholoģisko atbalstu un citiem jautājumiem.

2020. gadā sakarā ar Covid-19 infekcijas izplatību pasaulē un Latvijā daudz jautājumu bija par ceļošanas un atgriešanās iespējām un nosacījumiem pie mums ārkārtējās situācijas laikā, kad slēgtas robežas un atcelti avioreisi, kā arī par pašiozolācijas ievērošanu, “Covidpass” un citiem jautājumiem, kas saistīti ar dzīves paradumu maiņu pandēmijas ierobežošanas dēļ.

Ija Groza, remigrācijas kordinatore Vidzemē, secina: "Remigrācijas process, kaut arī šķiet nemanāms, notiek. Cilvēki ārkārtējos apstākļos augsti vērtē dzimtās mājas izjūtu un savu tuvinieku atbalstu, atrašanos drošībā un daudzveidīgās iespējas Latvijā. Viņi atzīst remigrācijas koordinatora, kurš sniedz informatīvu, psiholoģisku un koordinējošu atbalstu, lielo lomu."

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un Vidzemes plānošanas reģions realizē funkciju "Diasporas likuma normu īstenošana (Atbalsta pasākums remigrācijas veicināšanai "Reģionālās remigrācijas koordinators")".


Papildu informācijai: remigrācijas koordinators Vidzemes plānošanas reģionā, vidzeme PIE paps PUNKTS lv

Informāciju sagatavoja: Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv

CITAS VIDZEMES REMIGRĀCIJAS ZIŅAS

--

Vidzemes reģionā darbu uzsāk jauna koordinatore remigrācijas jautājumos - Rita Merca. Viņa būs tā, kas turpmāk sniegs informatīvu atbalstu remigrantiem. R. Merca tiem, kuri interesējas par atgriešanos un pārcelšanos uz dzīvi atkal Latvijā (Vidzemē), izveidos personalizētos piedāvājumus, kas var skart plašu tēmu loku - nodarbinātību, pārkvalificēšanās iespējas, izglītības nodrošinājumu bērniem, latviešu valodas apguvi, sociālās garantijas, mājokļa atrašanu un kreditēšanas iespējas, saimnieciskās darbības uzsākšanu, kā arī dažādus citus sadzīves jautājumus.

R. Mercai, jaunajai remigrācijas koordinatorei Vidzemē, ir ilggadēja pieredze starptautisko sakaru jomā pašvaldībās un projektu vadībā Vidzemes plānošanas reģionā. Viņai piemīt prasme veidot kontaktus un darboties multikulturālā vidē. Savukārt darbs pašvaldībā ir devis zināšanas par iedzīvotāju vajadzībām un iesaisti pašvaldību attīstības procesos. No 2008. gada R. Merca vada Ziemeļeiropas mazo pašvaldību sadarbības tīklu "Innovation Circle Network", kur viens no darbības virzieniem ir veidot dzīvei, darbam un atpūtai pievilcīgas vietas.

R. Merca uzsver: "Mani vienmēr ir interesējusi Latvijas diasporas dzīve un latviskuma uzturēšana citās valstīs. Remigrācijas koordinatora darbā vēlos palīdzēt emigrācijā mītošajiem vidzemniekiem rast ceļu mājup. Ceru, ka mana palīdzība un padoms motivēs kādu pieņemt izšķirošu lēmumu - atgriezties dzimtenē. Amerikāņu politiķis un orators Les Brauns reiz teicis: "Palīdzi citiem sasniegt viņu sapņus un Tu sasniegsi savējos.""

Tiem, kuri plāno vai ir jau izlēmuši atgriezties Latvijā, Vidzemē, sev nepieciešamo informāciju iespējams iegūt, sazinoties ar remigrācijas koordinatoru Vidzemē - rakstot remigracija PIE vidzeme PUNKTS lv vai zvanot pa tālr. +371 29374285 (Darbadienās no plkst. 9.00 līdz 17.00).

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un Vidzemes plānošanas reģions realizē funkciju "Diasporas likuma normu īstenošana (Atbalsta pasākums remigrācijas veicināšanai "Reģionālās remigrācijas koordinators")".

Informāciju sagatavoja: Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv

 

 

CITAS VIDZEMES REMIGRĀCIJAS ZIŅAS

--