Efektīvi finanšu instrumenti ēku energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu ieviešanai (EFFECT4buildings)

 

Rokasgrāmatu "Finanšu instrumenti un rīki ēku energoefektivitātes uzlabošanai" skatiet ŠEIT

Rokasgrāmata būs labs palīgs ēku apsaimniekotājiem un pašvaldību speciālistiem energoefektivitātes projektu realizēšanā. Tajā apkopoti astoņi rīki, kas var uzlabot rentabilitāti, atvieglot finansējuma piesaisti un samazināt riskus, ko rada ieguldījumi ēku energoefektivitātē. 


 

Par programmu "Efektīvs enerģijas patēriņš izglītības iestādēs" vairāk uzziniet ŠEIT

Programmu “Efektīvs enerģijas patēriņš izglītības iestādēs” īsteno Vidzemes plānošanas reģions Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2014.-2020. gada projekta “Efektīvi finanšu instrumenti ēku energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu ieviešanai" (EFFECT4buildings) ietvaros ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda un Norvēģijas atbalstu. “EFFECT4buildings” mērķis ir palielināt ēku energoefektivitātes pasākumu skaitu publiskajās ēkās visā Baltijas jūras reģiona teritorijā. 


 

EFFECT4buildings rīks/kalkulators saules paneļu uzstādīšanai elektroenerģijas ražošanai lejupielādei pieejams ŠEIT

 

 

Ar katru gadu ES svarīgāks kļūst jautājums par enerģijas efektīvāku izmantošanu un patēriņa samazināšanu, un šobrīd energoefektivitāte Eiropā ir kļuvusi par vienu no stratēģiskajām prioritātēm. Investīcijas energoefektīvās tehnoloģijās un atjaunojamā enerģijā palīdz sasniegt gan ES prioritātes enerģētikas un klimata jomā, kā arī rada ekonomisko izaugsmi, un, kā zināms, lielākais energoresursu patēriņš ir mājsaimniecībās un sabiedriskās ēkās. ES Ēku energoefektivitātes direktīvā ir iekļauti vairāki noteikumi, lai uzlabotu energoefektivitāti gan jaunbūvēs, gan jau esošajās ēkās. Piemēram, esošo ēku renovācijā jau šobrīd ir jāievēro vismaz obligātais energoefektivitātes prasību minimums, savukārt līdz ar 2020. gada 31. decembri visām jaunajām ēkām ir jābūt gandrīz nulles enerģijas ēkām. Vienlaicīgi Direktīva ietver prasības attiecībā uz ēku vai to daļu energosertifikāciju, regulārām ēku apkures un gaisa kondicionēšanas sistēmu pārbaudēm, kā arī regulārām neatkarīgām pārbaudēm energoefektivitātes sertificēšanai un pārbaudes ziņojumiem.

 

Nosaukums

Efektīvi finanšu instrumenti ēku energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu ieviešanai

Abreviatūra

EFFECT4buildings

Vadošais partneris

Dalarnas pašvaldība, Zviedrija

Programma

Interreg Baltijas jūras reģiona programma 2014-2020. gadam 

Partneri   

1. Dalarnas pašvaldība (Zviedrija) 
   www.lansstyrelsen.se/dalarna
2. Lapenrantas reģiona vides aizsardzības birojs (Somija)
   www.lappeenranta.fi
3. Hedmarkas pašvaldība (Norvēģija)
   www.hedmark.org
4. Vidzemes plānošanas reģions (Latvija)
   www.vidzeme.lv
5. Gate21 (Dānija)
   www.gate21.dk
6. Malopolskas reģiona pašvaldību un pilsētu asociācija (Polija)
   www.klasterzi.pl
7. Tallinas zinātnes parks Tehnopol (Igaunija)
   www.tehnopol.ee/en
8. Nekustamo īpašumu aģentūra (Igaunija)
   www.rkas.ee
9. Ilgstpējīgas būvniecības klasteris Dalarnā (Zviedrija) 
   www.byggdialogdalarna.se

Mērķis

Projekta EFFECT4building mērķis ir palielināt ēku energoefektivitātes pasākumu skaitu publiskajās ēkās visā Baltijas jūras reģiona teritorijā.

Uzdevumi

Projekta uzdevums ir stiprināt pašvaldību ēku pārvaldnieku kapacitāti visas projekta partnervalstīs (DK, NO, SE, PL, LV, FI, EE), izstrādājot rīku, kas palīdzēs ēku pārvaldniekiem atbilstošākā finansēšanas modeļa/ instrumenta un pielietojamās tehnoloģijas kombināciju izvēlē ēku energoefektivitātes uzlabošanā. Projekta laikā nekustamo īpašumu apsaimniekotāji tiks apmācīti gan šī rīka izmantošanā, gan par to, kā veiksmīgi sadarboties ar potenciālajiem energoefektivitātes pasākumu finansētājiem. Izstrādātais projekta rīks būs pieejams arī tiešsaistē.

Pasākumi

  1. Apkopota un analizēta katras valsts pieredze par šobrīd pielietotajām tehnoloģijām;
  2. Esošo finansēšanas modeļu un instrumentu analīze, iesaistīto pušu apzināšana;
  3. Pilnveidoti esošie un izstrādāti jauni ēku renovācijas finansēšanas modeļi un instrumenti;
  4. Apmācību programma pašvaldību, ēku apsaimniekotāju un iedzīvotāju zināšanu papildināšanai par labākajiem finansēšanas modeļiem un instrumentiem, kā arī pašu saražotās enerģijas efektīvu un ilgtspējīgu izmantošanu.

Rezultāti

  1. Pārskats par intervijām ar ēku apsaimniekotājiem un citām iesaistītajām organizācijām, tai skaitā 35 veiksmīgi piemēri par efektīvu ēku apsaimniekošanu un savstarpēju sadarbību labāku risinājumu nodrošināšanai;
  2. Rokasgrāmata, tai skaitā rekomendācijas par tehnoloģisko risinājumu pielietošanu energoefektīvākai ēku apsaimniekošanai;
  3. Rokasgrāmata ar projekta gaitā izstrādātiem/pilnveidotiem finanšu modeļiem un tehnoloģiskiem risinājumiem ēku renovācijai. Labās prakses piemēri;
  4. Apmācību programma ēku apsaimniekotājiem;
  5. Ņemot vērā citu valstu pieredzi, izstrādāti priekšlikumi izmaiņām normatīvajos aktos, kas vecinātu finanšu modeļus un instrumentus energoefektīvākai ēku apsaimniekošanai.

Budžets

Projekta kopējais budžets – 2 782 947 EUR
VPR budžets - 320 655 EUR

Ieviešanas laiks

01.10.2017. - 30.09.2020. Ņemot vērā šī brīža situāciju pasaulē, projekts tiek pagarināts līdz 31.12.2020.

Kontaktpersona

Inese Jēgere

Tel. +371 28386853

E-pasts: inese.jegere@vidzeme.lv

Projekta mājaslapa https://www.effect4buildings.se

Notikumi

«Novembris 2024»
POTCPSSv
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930