Arhīva kalendārs

« November 2024 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

24. novembrī, no plkst. 13:00 līdz 16:00, kafejnīcā un vīna tirgotavā “Noliktava” Ogrē norisināsies otrā Remigrantu stāstu pēcpusdiena, kurā dalībnieki tiksies ar divām iedvesmojošām remigrantēm – Kristīni Kolthof un Rūtu Treiju. Šis pasākums turpina Vidzemes plānošanas reģiona aizsākto iniciatīvu, kas veltīta remigrantu pieredzes un stāstu popularizēšanai, lai stiprinātu saikni ar tautiešiem un iedrošinātu citus.

 

 

Par runātājām:

Kristīne Kolthof ir spilgts piemērs, kā cilvēks spēj krasi mainīt savu dzīves ceļu un atklāt jaunas iespējas. Bijusī juriste un cilvēktiesību eksperte, Kristīne pēc 30 gadiem Nīderlandē atgriezās Latvijā 2019. gadā. Viņa ir ieguvusi diplomu interjera dizainā un kopā ar partneri radījusi kafejnīcu un vīna tirgotavu “Noliktava” Ogres centrā. Tā ir kļuvusi par stilīgu un iemīļotu vietu gan vietējiem iedzīvotājiem, gan viesiem. Kristīnes stāsts iedvesmo ar drosmi mainīt karjeru un veiksmīgi īstenot radošas idejas Latvijā.

Rūta Treija ir kriminoloģijas un tiesu psiholoģijas docētāja, kas pēc vairāk nekā desmit gadu dzīves un studijām Apvienotajā Karalistē atgriezās Latvijā, lai izmantotu ārvalstīs gūtās zināšanas profesionālajai izaugsmei. Viņa ir Britu Psiholoģijas biedrības absolventa locekle (GMBPsS) un ieguvusi bakalaura grādu tiesu psiholoģijā. Papildus akadēmiskajam darbam Rūta vada izglītojoši izklaidējošus noziegumu tematikas vakarus un piedalās starptautiskos projektos, kas veicina remigrantu integrāciju Latvijā.

Pirmā “Remigrantu stāstu pēcpusdiena” norisinājās 20. oktobrī Cēsīs, kur dalībnieki iedvesmojās no Santas Koras 1000 kilometru garā ceļojuma stāsta pa Svētā Jēkaba ceļu. Pasākums izraisīja lielu atsaucību, apliecinot, ka remigrantu pieredzes stāsti ir spēcīgs instruments, kas iedvesmo un stiprina kopienas sajūtu. Pamatojoties uz šo veiksmīgo sākumu, iniciatīva tiek turpināta Ogrē, kur klausītājus gaida jauni, aizraujoši stāsti.

Aicinām visus interesentus piedalīties šajā iedvesmojošajā pasākumā!

Kad? Svētdien, 24. novembrī
Cikos? 13:00–16:00
Kur? Kafejnīcā & vīna tirgotavā “Noliktava”, Ogre

Pasākumu rīko Vidzemes plānošanas reģions. Ieeja ir bez maksas, un aicinām visus, kurus interesē remigrācijas tēmas, izmantot šo iespēju iedvesmoties no dzīves stāstiem un veidot jaunus kontaktus.

Kontaktinformācija:

Inga Madžule, remigrācijas koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā

E-pasts: inga.madzule PIE vidzeme PUNKTS lv

Tālrunis: +371 29432959

Informāciju sagatavojis:

Dzintars Močs, sabiedrisko attiecību speciālists Vidzemes plānošanas reģionā

E-pasts: dzintars.mocs PIE vidzeme PUNKTS lv

Tālrunis: +371 28246484

No 2. līdz 4. novembrim Vidzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore Inga Madžule un Zemgales plānošanas reģiona koordinatore Agnese Bokta apmeklēja Spānijas Alikantes reģionu, lai tiktos ar latviešu diasporas skola "Ābolītis" pārstāvjiem un piedalītos kopienas aktivitātēs. Šī vizīte bija daļa no centieniem stiprināt saikni ar tautiešiem ārvalstīs un veicināt remigrācijas iespēju apzināšanos.

 Izaicinājumi saistībā ar postošajiem plūdiem Spānijā

Plānotais pasākums sākotnēji bija paredzēts Rekenā, pēc tam tika pārcelts uz Valensiju, tad Ibi pilsētu, taču reģionu smagi skāra dabas katastrofa – postošie plūdi, kas radīja būtiskus infrastruktūras bojājumus un ieviesa ierobežojumus ceļošanā. Ņemot vērā situāciju, Levantes reģiona latviešu skolas "Ābolītis" vadītāja un skolotāja Ieva Ince kopā ar vietējiem vecākiem operatīvi rīkojās, pārceldama pasākumu uz drošāku vietu. Galīgā tikšanās norisinājās Alikantes pilsētā, kur dalībniekus viesmīlīgi uzņēma uzņēmēja, viena no skoliņas aktīvākajām līdzdalībniecēm, viesmīlīgā namamāte - Madara Saulesleja.

Šī neplānotā vietas maiņa demonstrēja ne tikai organizatoru elastību, bet arī diasporas kopienas saliedētību, kas ļāva veiksmīgi realizēt plānoto, neskatoties uz ārējiem šķēršļiem.

Latviešu diaspora Spānijā

Statistika liecina, ka latviešu skaits Spānijā pēdējo gadu laikā strauji palielinās. 2019. gadā Spānijas migrācijas dienesti reģistrēja 9037 Latvijas pilsoņus, no kuriem lielākā daļa dzīvoja Valensijas un Alikantes reģionā (3212). Diemžēl nav pieejami konkrēti pēdējā gada statistikas dati, bet tendence ir strauji augoša.

Iemesli noteikti ir dažādi - attālinātā darba iespējas, siltā klimata pievilcība, cerība uz labāku dzīvi vai darba iespējām, bailes no kaimiņvalsts agresijas,  u.c.

Neskatoties uz pieaugošo interesi par dzīvi Spānijā, latviešu diasporas aktivitātēm ir arī būtiski izaicinājumi. Kā piemēram sadarbība starp Latvijas vēstniecību Spānijā un diasporas organizāciju nav pietiekama un trūkst reāla atbalsta.

Iedvesmojoši dzīvesstāsti

Tikšanās laikā tika uzklausīti daudzi iedvesmojoši stāsti par latviešu dzīvi Spānijā. Piemēram, uzņēmēja Madara Saulesleja dalījās pieredzē par olīvu audzēšanu un dažādu ar olīvām saistīto produktu ražošanu, kas tiek piedāvāti gan vietējiem, gan klientiem Latvijā.

Uzņēmēja Inguna no Valmieras, kas Spānijā dzīvo jau 26 gadus, veiksmīgi vada skaistumkopšanas salonu Alikantē.

Lelde Jauja, rakstniece un literāte, dzīvo starp Latviju un Spāniju, regulāri uzturoties arī Rīgā. Viņa raksta grāmatas gan pieaugušajiem, gan bērniem un aktīvi piedalās Latvijas literārajā dzīvē. Viņas stāsti un iesaiste kalpo kā piemērs tam, kā iespējams veiksmīgi līdzsvarot dzīvi starp divām valstīm.

Aleksandrs, jurists, uz Spāniju pārcēlās ar ģimeni, lai uzlabotu savas meitas veselību. Viņš turpina strādāt attālināti, savukārt meita apgūst spāņu valodu un studē tālmācībā. Šis stāsts apliecina, ka latvieši var saglabāt profesionālās saiknes ar Latviju, vienlaikus integrējoties vietējā sabiedrībā.

Aktivitātes un tikšanās ar diasporu

Tikšanās laikā rakstniece Inese Zandere vadīja radošu nodarbību bērniem, iedvesmojot viņus izzināt latviešu valodu un kultūru caur literatūru. Reportieris Atis Klimovičs sniedza ieskatu par Ukrainas kara situāciju un Latvijas lomu starptautiskajā kontekstā, rosinot diskusijas un jautājumus.

Inga Madžule un Agnese Bokta piedāvāja individuālas konsultācijas, kurās dalībnieki varēja uzzināt par remigrācijas iespējām, valsts sniegtajiem atbalsta mehānismiem un praktiskajiem aspektiem, kas saistīti ar pārcelšanos. Šīs sarunas palīdzēja labāk izprast diasporas vajadzības un sniedza vērtīgu atgriezenisko saiti.

Levantes reģiona latviešu skola "Ābolītis"

Levantes reģiona latviešu skola "Ābolītis", kuru vada Ieva Ince, tika īpaši izcelta kā būtisks latviešu kultūras un izglītības centrs Spānijā. Skoliņa tikko nosvinēja savu 11 gadu pastāvēšanas jubileju. Skolā notiek klātienes nodarbības reizi mēnesī, kā arī tiešsaistes aktivitātes, piemēram, "Lasāmstūrītis" un folkloras kopas mēģinājumi platformā Zoom. Šīs iniciatīvas palīdz bērniem saglabāt saikni ar latviešu valodu un kultūru. Skolas darbība balstās uz Ievas Inces nesavtīgo darbu un vietējo vecāku atbalstu.

Galvenais vizītes mērķis

Šādu vizīšu galvenais uzdevums ir veidot dialogu ar diasporu, stiprināt latviešu identitātes saglabāšanu un sniegt informāciju par remigrācijas iespējām. "Mēs ne tikai sniedzam informāciju, bet arī mācāmies no diasporas pieredzes, lai uzlabotu atbalsta mehānismus tiem, kas apsver iespēju atgriezties Latvijā," uzsvēra Inga Madžule.

_________________________________________________________________________________________________________________________________

Kontaktinformācija:

Inga Madžule, remigrācijas koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā

E-pasts: inga.madzule PIE vidzeme PUNKTS lv

Tālrunis: +371 29432959

Informāciju sagatavojis:

Dzintars Močs, sabiedrisko attiecību speciālists Vidzemes plānošanas reģionā

E-pasts: dzintars.mocs PIE vidzeme PUNKTS lv

Tālrunis: +371 28246484

Vidzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore Inga Madžule no 15. līdz 18. novembrim viesosies Šveicē, lai piedalītos divos nozīmīgos Valsts svētku pasākumos, ko rīko latviešu diasporas organizācijas – Ženēvas latviešu bērnu skola "Alpos" un Biedrība Šveice-Latvija.

Šī vizīte ir daļa no Vidzemes plānošanas reģiona darba, stiprinot saikni ar latviešu diasporu ārvalstīs, daloties ar informāciju par remigrācijas iespējām un sniedzot praktisku atbalstu tiem, kuri apsver iespēju atgriezties Latvijā.

Pasākumu norises un programma:

  • 16. novembrī Ženēvā notiks Latvijas dzimšanas dienai veltīts pasākums, ko organizē latviešu bērnu skola "Alpos". Dienas pirmā daļa veltīta bērnu aktivitātēm un kultūras programmai, bet vakara daļā paredzēts pasākums pieaugušajiem ar koncertu.
  • 17. novembrī Cīrihē notiks Latvijas Valsts svētku svinības, ko organizē Biedrība Šveice-Latvija. Programmā iekļauti bērnu priekšnesumi, ģimenes koncerts un svinīga vakara daļa, kurā piedalīsies latviešu kopiena no dažādiem Šveices reģioniem.

Koordinatores pieejamība pasākumos:
Abos pasākumos Inga Madžule būs pieejama sarunām pie īpaša Vidzemes plānošanas reģiona informatīvā galda. Apmeklētāji varēs saņemt informatīvos materiālus par remigrāciju, atbalsta iespējām, mājokļu meklēšanu, izglītību un citiem praktiskiem jautājumiem, kas saistīti ar atgriešanos Latvijā. Koordinatore būs pieejama visa pasākuma laikā, lai atbildētu uz interesentu jautājumiem un sniegtu individuālas konsultācijas.

Aicinām piedalīties un uzzināt vairāk par iespējām atgriezties Latvijā!